NCDT
NECO
Gündüz MURGUL
Köşe Yazarı
Gündüz MURGUL
 

ÇARKLAR KİMLER İÇİN DÖNÜYOR?

ÇARKLAR KİMLER İÇİN DÖNÜYOR? Ülke “bölüşüm şoku” yaşıyor.  Ahali ardı ardına gelen ve sonlanmayan zamlarla abandone olmuş durumda.  Çoğunluk şaşkın ve bir anlam veremiyor.  Oysa Bakan Nebati, Kızılcahamam toplantısında gayet net konuşmuştu: “Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kar ediyor. Çarklar dönüyor.” Bakan’ın “sistem” diye isimlendirdiği “yüksek kur/enflasyon” uygulamasıdır. “Sistem”le; enflasyon marifetiyle emek ucuzlatılacak ve buna yüksek kur eklendiğinde “ihracat patlaması” yaşanacak. Böyle olmadı. İktidar “sistem”in tıkanmasını Rusya-Ukrayna çatışmasına ve buna bağlı olarak enerji fiyatlarındaki yükselişe bağlıyor.  Ancak ne hikmetse ekonomik kriz ortamında Bakan’ın pek güzel belirttiği gibi emekçiler hariç, sermaye kesimi karına kar katıyor.  Bilinçli bir siyasettir, bu.  Siyasi iktidarlar her durumda sermaye sınıfının çıkarlarını gözetmişlerdir.  Kollama, tercih değil, mecburiyettir.  Çünkü üretim çarklarına kim kumanda ediyorsa, o ülkede asıl iktidar onlardır; siyasi yapı salt aracıdır.  Ülkemiz  emperyalist tekellere tam bağımlı durumdadır.  Özellikle AKP’nin özelleştirme politikasından sonra  enerjiden tutun; bankacılık, otomotiv,gıda,finans gibi temel sektörlerde dış sermaye söz sahibi olmuştur.  Bu süreçte yerli sermayemiz ortaklıklarla uluslararası tekelci sermayeye yamanmıştır.  İktidarlar onların kontrolündedir; ayakta kalmak isteyen “sistem”e uymak zorundadır.  Sermaye sınıfı “düzen”ini kurmuş; sömürü çarklarını döndürmektedir. Onlar ermiş muradına(!), ancak emekçi sınıfı, sermaye sınıfı karşısındaki konumuyla sömürülen bir sınıf olduğunun idrakinde değildir. Emekçiler  kapitalist sitem yanlısı partilere dağılmış durumdadırlar;kraldan daha kralcıdırlar ve sınıf çıkarlarını tuttukları futbol takımı kadar savunmazlar. Üreten sınıf “kendileri için bir sınıf” olma bilincine varıncaya dek çarklar sermaye sınıfı için dönmeye devam edecek; emekçi yığınları bölüşüm şoklarıyla şoklanacaklardır.
Ekleme Tarihi: 13 Haziran 2022 - Pazartesi

ÇARKLAR KİMLER İÇİN DÖNÜYOR?

ÇARKLAR KİMLER İÇİN DÖNÜYOR?

Ülke “bölüşüm şoku” yaşıyor.  Ahali ardı ardına gelen ve sonlanmayan zamlarla abandone olmuş durumda.  Çoğunluk şaşkın ve bir anlam veremiyor.  Oysa Bakan Nebati, Kızılcahamam toplantısında gayet net konuşmuştu:

“Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kar ediyor. Çarklar dönüyor.”

Bakan’ın “sistem” diye isimlendirdiği “yüksek kur/enflasyon” uygulamasıdır. “Sistem”le; enflasyon marifetiyle emek ucuzlatılacak ve buna yüksek kur eklendiğinde “ihracat patlaması” yaşanacak.

Böyle olmadı. İktidar “sistem”in tıkanmasını Rusya-Ukrayna çatışmasına ve buna bağlı olarak enerji fiyatlarındaki yükselişe bağlıyor.  Ancak ne hikmetse ekonomik kriz ortamında Bakan’ın pek güzel belirttiği gibi emekçiler hariç, sermaye kesimi karına kar katıyor. 

Bilinçli bir siyasettir, bu.  Siyasi iktidarlar her durumda sermaye sınıfının çıkarlarını gözetmişlerdir.  Kollama, tercih değil, mecburiyettir.  Çünkü üretim çarklarına kim kumanda ediyorsa, o ülkede asıl iktidar onlardır; siyasi yapı salt aracıdır. 

Ülkemiz  emperyalist tekellere tam bağımlı durumdadır.  Özellikle AKP’nin özelleştirme politikasından sonra  enerjiden tutun; bankacılık, otomotiv,gıda,finans gibi temel sektörlerde dış sermaye söz sahibi olmuştur.  Bu süreçte yerli sermayemiz ortaklıklarla uluslararası tekelci sermayeye yamanmıştır.  İktidarlar onların kontrolündedir; ayakta kalmak isteyen “sistem”e uymak zorundadır.  Sermaye sınıfı “düzen”ini kurmuş; sömürü çarklarını döndürmektedir.

Onlar ermiş muradına(!), ancak emekçi sınıfı, sermaye sınıfı karşısındaki konumuyla sömürülen bir sınıf olduğunun idrakinde değildir. Emekçiler  kapitalist sitem yanlısı partilere dağılmış durumdadırlar;kraldan daha kralcıdırlar ve sınıf çıkarlarını tuttukları futbol takımı kadar savunmazlar.

Üreten sınıf “kendileri için bir sınıf” olma bilincine varıncaya dek çarklar sermaye sınıfı için dönmeye devam edecek; emekçi yığınları bölüşüm şoklarıyla şoklanacaklardır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve huraydingazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.