NCDT
NECO
Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 08.07.2022 - 17:25, Güncelleme: 08.07.2022 - 17:25

DİDİM CAN İÇİN CAN OLMA KUYRUĞUNDAYDI

 

DİDİM CAN İÇİN CAN OLMA KUYRUĞUNDAYDI

Can Umut’un annesi Dilek Taşkan, 18-50 yaş aralığındaki herkesin kök hücre bağışçısı olması ve kampanyaya destek olması için seslendi.
DİDİM CAN İÇİN CAN OLMA KUYRUĞUNDAYDI Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan Dilek ve Ahmet Taşkan çiftinin 16 yaşındaki oğlu, Aplastik Anemi ve Paroksismal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH) hastası Can Umut Taşkan’ın, iyileşebilmesi için Didim'de Kök Hücre Bağış kampanyası başlatıldı. 16 yaşındaki Can Umut Taşkan'a 2014 yılında aplastik anemi teşhisi konuldu. Can ve ailesi bununla mücadele ederken, 2018 yılında bu kez de PNH hastalığının olduğu ortaya çıktı. İyileşmesi için kemik iliği nakli olması gereken Can Umut Taşkan için, Didim’de kök hücre bağışı kampanyası başlatıldı.     OĞLUMA UYGUN KÖK HÜCRE BULUNAMADI Can Umut’un annesi Dilek Taşkan, 18-50 yaş aralığındaki herkesin kök hücre bağışçısı olması ve kampanyaya destek olması için seslendi. Anne Taşkan, yaptığı açıklamada “8 yıla yakındır taramalar yapılıyor ve oğluma uygun kök hücre bulunamadı. Dolayısıyla kök hücre bağışçılarının, bütün hasta çocuklar ve kök hücre bekleyen herkes için bu kampanyayı yapıyoruz. 18-50 yaş aralığında kronik rahatsızlığı olmayan, sürekli ilaç kullanımı olmayan herkese ama herkese bu kampanya desteklemeye çağırıyoruz. Didim’de kampanyanın hazırlanması noktasında bize desteklerini esirgemeyen belediye başkanı A. Deniz Atabay ve diğer sivil toplum kuruluşlarının hepsine buradan sonsuz teşekkürlerimi de iletiyorum. Kök Hücre bağışı hem kendileri hem bütün hasta çocuklar bir nevi de bu insanların kendileri içinde bir sağlık sigortası gibi bir şey oluyor. Çünkü hastalık çok yaygın maalesef. Günümüzde artık hastalık ve sağlık sorunlarının çok yoğun yaşandığı bir devir.. Dolayısıyla kök hücre bağışçısının yani insanların doku gruplarının belirli olarak birbirlerine destek olmalarının belirlenmesinin tıpta ve sağlıkta çok önemli bir çığır oluşturacağını düşünüyorum." KÖK HÜCRE BAĞIŞÇISI OLSUN "Bir anne olarak 8 yıldır bu işte mücadele eden biri olarak bu konuda bize destek olabilecek herkese çağrıda bulunmak istiyorum. Bu çok önemli.. Hem benim çocuğum için hem hasta çocuklar için hem sağlıklı insanlar için bile bu çok önemli.. İnsanların, asla bir kaygıları, korkuları olmasın kendilerine asla zarar getirecek bir işlem değil. Sadece kandaki kök hücrelerin ayrıştırılarak hastalara nakledilmesi işlemi bu.. Yani donör olan kişilerin doku grubu belli olsun diye Kızılay'a gelip kan veren kişiler hiçbir risk veya bir sorumluluk altına girmiyorlar. Lütfen herkes kök hücre bağışçısı olsun.” dedi. HÜRAYDIN HABER / D. Temel Yurdaer
Can Umut’un annesi Dilek Taşkan, 18-50 yaş aralığındaki herkesin kök hücre bağışçısı olması ve kampanyaya destek olması için seslendi.

DİDİM CAN İÇİN CAN OLMA KUYRUĞUNDAYDI

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan Dilek ve Ahmet Taşkan çiftinin 16 yaşındaki oğlu, Aplastik Anemi ve Paroksismal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH) hastası Can Umut Taşkan’ın, iyileşebilmesi için Didim'de Kök Hücre Bağış kampanyası başlatıldı.

16 yaşındaki Can Umut Taşkan'a 2014 yılında aplastik anemi teşhisi konuldu. Can ve ailesi bununla mücadele ederken, 2018 yılında bu kez de PNH hastalığının olduğu ortaya çıktı. İyileşmesi için kemik iliği nakli olması gereken Can Umut Taşkan için, Didim’de kök hücre bağışı kampanyası başlatıldı.

 

 

OĞLUMA UYGUN KÖK HÜCRE BULUNAMADI

Can Umut’un annesi Dilek Taşkan, 18-50 yaş aralığındaki herkesin kök hücre bağışçısı olması ve kampanyaya destek olması için seslendi. Anne Taşkan, yaptığı açıklamada “8 yıla yakındır taramalar yapılıyor ve oğluma uygun kök hücre bulunamadı. Dolayısıyla kök hücre bağışçılarının, bütün hasta çocuklar ve kök hücre bekleyen herkes için bu kampanyayı yapıyoruz. 18-50 yaş aralığında kronik rahatsızlığı olmayan, sürekli ilaç kullanımı olmayan herkese ama herkese bu kampanya desteklemeye çağırıyoruz. Didim’de kampanyanın hazırlanması noktasında bize desteklerini esirgemeyen belediye başkanı A. Deniz Atabay ve diğer sivil toplum kuruluşlarının hepsine buradan sonsuz teşekkürlerimi de iletiyorum. Kök Hücre bağışı hem kendileri hem bütün hasta çocuklar bir nevi de bu insanların kendileri içinde bir sağlık sigortası gibi bir şey oluyor. Çünkü hastalık çok yaygın maalesef. Günümüzde artık hastalık ve sağlık sorunlarının çok yoğun yaşandığı bir devir.. Dolayısıyla kök hücre bağışçısının yani insanların doku gruplarının belirli olarak birbirlerine destek olmalarının belirlenmesinin tıpta ve sağlıkta çok önemli bir çığır oluşturacağını düşünüyorum."

KÖK HÜCRE BAĞIŞÇISI OLSUN

"Bir anne olarak 8 yıldır bu işte mücadele eden biri olarak bu konuda bize destek olabilecek herkese çağrıda bulunmak istiyorum. Bu çok önemli.. Hem benim çocuğum için hem hasta çocuklar için hem sağlıklı insanlar için bile bu çok önemli.. İnsanların, asla bir kaygıları, korkuları olmasın kendilerine asla zarar getirecek bir işlem değil. Sadece kandaki kök hücrelerin ayrıştırılarak hastalara nakledilmesi işlemi bu.. Yani donör olan kişilerin doku grubu belli olsun diye Kızılay'a gelip kan veren kişiler hiçbir risk veya bir sorumluluk altına girmiyorlar. Lütfen herkes kök hücre bağışçısı olsun.” dedi.

HÜRAYDIN HABER / D. Temel Yurdaer

Aydın HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve huraydingazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.