Asel
NECO
Siyaset (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 02.03.2022 - 11:58, Güncelleme: 02.03.2022 - 11:58

CHP’DEN SAĞLIK GENELGE TEPKİSİ

 

CHP’DEN SAĞLIK GENELGE TEPKİSİ

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Genelgelerle sağlık emekçilerinin anayasal hakları engellenemez.
CHP’DEN SAĞLIK GENELGE TEPKİSİ CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Genelgelerle sağlık emekçilerinin anayasal hakları engellenemez. CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Göreve gelmeme/iş bırakma eylemleri” konulu genelgesine dair açıklama yaptı. Sağlık emekçilerinin temel haklarının yok sayılmasını “kabul edilemez” olarak değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kanunla düzenleme yapmayan AKP iktidarının vaatlerle sağlıkçıları kandıramayacağını şu sözlerle ifade etti: AMAÇ HAKLI EYLEMLERİ ENGELLEMEK Sağlık Bakanlığı tarafından; hak talepleri nedeniyle haklılıklarını tüm kamuoyuna duyurabilmek adına bugüne kadar Bakanlık tarafından ve iktidar tarafından, saray tarafından sesi duyulmayan sağlık emekçilerinin haklı eylemlerini durdurmak, haklı eylemlerini yasaklamak için bir genelge gönderildi. CEK-CAK İLE SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ KANDIRAMAZSINIZ Bu genelgede diyor ki Sağlık Bakanı: Haklı taleplerinizi biliyoruz ve bu talepleri tekrar gündeme getirmek için sesinizi duyurmanıza gerek kalmamıştır! Bir yasal düzenleme geldi mi gelmedi. Sağlık çalışanlarının taleplerine bakanlıktan ya da saraydan yasal düzenlemeyle bir destek verildi mi verilmedi. Yapacağız, edeceğiz söylemleriyle sağlık emekçilerinin haklı talepleri görmezden gelinip susturulmaya çalışılıyor. ÖRGÜTLENME, DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HAKTIR, ENGELLENEMEZ Bu genelgeyle örgütlenme hakkı ortadan kaldırılmak istenmekte, bu genelgeyle düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı engellenmek istenmekte, bu genelgeyle sağlık emekçilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları engellenmek istenmekte, bu genelgeyle anayasal hak ve özgürlükler sınırlandırılmaya çalışılmaktadır. Bunu Cumhuriyet Halk Partisi olarak kabul etmemiz mümkün değildir. ANAYASAL HAKLARI KULLANDIRMAMA GENELGESİ Sağlık emekçileri pandeminin en ağır koşullarında aylarca evlerine gitmeden pandemi mücadelesini en ön saflarında yer aldılar ve mücadele ettiler. İmza attığımız birçok uluslararası belgede de yer verilen grev ve sendikal haklar; şimdi haklarını isteyen sağlık emekçilerinin elinden alınmaya çalışılıyor. Bu şekilde bir genelgeyle sağlıkçıların anayasal haklarının, uluslararası düzeyde elde edilmiş kazanımlarını kullanmalarının önüne geçemezsiniz. CHP, HAKLI MÜCADELELERİNDE SAĞLIKÇILARIN YANINDA Bu genelgeyle Türk Ceza Kanununun 118. maddesinde düzenlenen sendikal faaliyetlerini, sendikal örgütlenme haklarını engellemeye ilişkin suç işlemektesiniz. Biz sizi uyarıyoruz! Sağlık emekçileri haklarını elde edinceye kadar, hak ettiklerini elde edinceye kadar yanlarında olmaya ve haklı mücadelelerine destek vermeye devam edeceğiz.   HÜRAYDIN GAZETESİ
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Genelgelerle sağlık emekçilerinin anayasal hakları engellenemez.

CHP’DEN SAĞLIK GENELGE TEPKİSİ

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Genelgelerle sağlık emekçilerinin anayasal hakları engellenemez.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Göreve gelmeme/iş bırakma eylemleri” konulu genelgesine dair açıklama yaptı. Sağlık emekçilerinin temel haklarının yok sayılmasını “kabul edilemez” olarak değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kanunla düzenleme yapmayan AKP iktidarının vaatlerle sağlıkçıları kandıramayacağını şu sözlerle ifade etti:

AMAÇ HAKLI EYLEMLERİ ENGELLEMEK

Sağlık Bakanlığı tarafından; hak talepleri nedeniyle haklılıklarını tüm kamuoyuna duyurabilmek adına bugüne kadar Bakanlık tarafından ve iktidar tarafından, saray tarafından sesi duyulmayan sağlık emekçilerinin haklı eylemlerini durdurmak, haklı eylemlerini yasaklamak için bir genelge gönderildi.

CEK-CAK İLE SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ KANDIRAMAZSINIZ

Bu genelgede diyor ki Sağlık Bakanı: Haklı taleplerinizi biliyoruz ve bu talepleri tekrar gündeme getirmek için sesinizi duyurmanıza gerek kalmamıştır! Bir yasal düzenleme geldi mi gelmedi. Sağlık çalışanlarının taleplerine bakanlıktan ya da saraydan yasal düzenlemeyle bir destek verildi mi verilmedi. Yapacağız, edeceğiz söylemleriyle sağlık emekçilerinin haklı talepleri görmezden gelinip susturulmaya çalışılıyor.

ÖRGÜTLENME, DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HAKTIR, ENGELLENEMEZ

Bu genelgeyle örgütlenme hakkı ortadan kaldırılmak istenmekte, bu genelgeyle düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı engellenmek istenmekte, bu genelgeyle sağlık emekçilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları engellenmek istenmekte, bu genelgeyle anayasal hak ve özgürlükler sınırlandırılmaya çalışılmaktadır. Bunu Cumhuriyet Halk Partisi olarak kabul etmemiz mümkün değildir.

ANAYASAL HAKLARI KULLANDIRMAMA GENELGESİ

Sağlık emekçileri pandeminin en ağır koşullarında aylarca evlerine gitmeden pandemi mücadelesini en ön saflarında yer aldılar ve mücadele ettiler. İmza attığımız birçok uluslararası belgede de yer verilen grev ve sendikal haklar; şimdi haklarını isteyen sağlık emekçilerinin elinden alınmaya çalışılıyor. Bu şekilde bir genelgeyle sağlıkçıların anayasal haklarının, uluslararası düzeyde elde edilmiş kazanımlarını kullanmalarının önüne geçemezsiniz.

CHP, HAKLI MÜCADELELERİNDE SAĞLIKÇILARIN YANINDA

Bu genelgeyle Türk Ceza Kanununun 118. maddesinde düzenlenen sendikal faaliyetlerini, sendikal örgütlenme haklarını engellemeye ilişkin suç işlemektesiniz. Biz sizi uyarıyoruz! Sağlık emekçileri haklarını elde edinceye kadar, hak ettiklerini elde edinceye kadar yanlarında olmaya ve haklı mücadelelerine destek vermeye devam edeceğiz.

 

HÜRAYDIN GAZETESİ

Aydın HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve huraydingazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.