NCDT
NECO
Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 18.07.2022 - 11:43, Güncelleme: 18.07.2022 - 11:43

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN CEZAEVİNDEKİ ŞÜPHELİ ÖLÜM İÇİN KOMİSYON TALEBİ

 

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN CEZAEVİNDEKİ ŞÜPHELİ ÖLÜM İÇİN KOMİSYON TALEBİ

Ceza İnfaz Kurumlarında 2020-2021 yılları arasında 104 tutuklu ve hükümlü yaşamın yitirmiştir. Ölümlerin tutuklu ve hükümlüler üzerindeki baskılar ve sağlık hizmetlerinden yerinde ve zamanında yararlanamamak olurken,
CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN CEZAEVİNDEKİ ŞÜPHELİ ÖLÜM İÇİN KOMİSYON TALEBİ   CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan şüpheli ölümün araştırılması için komisyonu kurulmasını istedi. Bülbül, tutuklu Yılmaz Ekinci’nin şüpheli ölümü için, “yaşam hakkı ihlali” yorumu yaptı. Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Yılmaz Ekinci’nin 13 Ocak tarihinde intihar ederek hayatını kaybettiği belirtilmiş ancak geçtiğimiz günlerde basına yansıyan ceza infaz kurumunun güvenlik kamerası görüntüleri ve tutanaklar Ekinci’nin ölümü üzerinde şüpheler doğurmuştu. CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, konuyu Meclis’e taşıdı. Araştırma komisyonu kurulması için önerge veren Bülbül, önergesinde basına yansıyan kamera kayıtlarını hatırlatarak şunları söyledi. “Ceza İnfaz Kurumlarında 2020-2021 yılları arasında 104 tutuklu ve hükümlü yaşamın yitirmiştir. Ölümlerin tutuklu ve hükümlüler üzerindeki baskılar ve sağlık hizmetlerinden yerinde ve zamanında yararlanamamak olurken, ne yazık ki sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Oysa yaşam hakkı en temel haktır. Diğer tüm hakların varlığı bu hakka bağladır. Bu hak Anayasa’nın 17’inci maddesinde yazan “Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz” hüküm ile korunmaktadır. Ve Devletin asli görevlerinin başında Anayasa’da belirtilen hükümleri korumak gelmektedir. Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan olay bir yaşam hakkı ihlalidir. Bu nedenle olayın aydınlatılması ve böylece devletin üstlenmesi gereken sorumluluğu yerine getirmesi için ivedilikle araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir.” HÜRAYDIN HABER    
Ceza İnfaz Kurumlarında 2020-2021 yılları arasında 104 tutuklu ve hükümlü yaşamın yitirmiştir. Ölümlerin tutuklu ve hükümlüler üzerindeki baskılar ve sağlık hizmetlerinden yerinde ve zamanında yararlanamamak olurken,

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN CEZAEVİNDEKİ ŞÜPHELİ ÖLÜM İÇİN KOMİSYON TALEBİ

 

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan şüpheli ölümün araştırılması için komisyonu kurulmasını istedi. Bülbül, tutuklu Yılmaz Ekinci’nin şüpheli ölümü için, “yaşam hakkı ihlali” yorumu yaptı.

Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Yılmaz Ekinci’nin 13 Ocak tarihinde intihar ederek hayatını kaybettiği belirtilmiş ancak geçtiğimiz günlerde basına yansıyan ceza infaz kurumunun güvenlik kamerası görüntüleri ve tutanaklar Ekinci’nin ölümü üzerinde şüpheler doğurmuştu.

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, konuyu Meclis’e taşıdı. Araştırma komisyonu kurulması için önerge veren Bülbül, önergesinde basına yansıyan kamera kayıtlarını hatırlatarak şunları söyledi.

“Ceza İnfaz Kurumlarında 2020-2021 yılları arasında 104 tutuklu ve hükümlü yaşamın yitirmiştir. Ölümlerin tutuklu ve hükümlüler üzerindeki baskılar ve sağlık hizmetlerinden yerinde ve zamanında yararlanamamak olurken, ne yazık ki sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Oysa yaşam hakkı en temel haktır. Diğer tüm hakların varlığı bu hakka bağladır. Bu hak Anayasa’nın 17’inci maddesinde yazan “Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz” hüküm ile korunmaktadır. Ve Devletin asli görevlerinin başında Anayasa’da belirtilen hükümleri korumak gelmektedir. Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan olay bir yaşam hakkı ihlalidir. Bu nedenle olayın aydınlatılması ve böylece devletin üstlenmesi gereken sorumluluğu yerine getirmesi için ivedilikle araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir.”

HÜRAYDIN HABER

 

 

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve huraydingazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.